15 Mart 2014 Cumartesi

Bodrum Köyler Panayırı

“Köyler Meclisimizin çalışmalarını bir başka noktaya taşıdık. Bodrum’un bütün köylerinin kendi değerlerini ortaya koyabilecekleri bir köyler panayırı gerçekleştiriyoruz. Amacımız, köylerimizin kendi el emekleri ile ürettikleri ürünlerini, kültürel ve sosyal değerlerini burada görücüye çıkarmalarıdır. Bununla amacımız her köyün kendi karakteristik özelliklerini ortaya çıkarmaktır. Hedefimiz, önümüzdeki günlerde yapacağımız, köylerle turizmi buluşturma projesinin ilk ayağını oluşturmuş olacağız” cümleleriyle, Muğla Kent Konseyleri Birliği ve Bodrum Kent Konseyi Başkanı Prof Dr.Hamdi Topçuoğlu tarafından basına ve halka duyurusu yapılan Bodrum Köyler Panayırı, bugün Bodrum İskele Meydanında 20 köyün katılımıyla gerçekleştirildi.


Bodrum Kent Konseyi Köyler Meclisi tarafından Bodrum Belediyesinin katkıları ve Bodrum Köylerinin katılımlarıyla düzenlenen Köyler Panayırı, Bodrum İskele Meydanında saat 10:00 da başladı ve 16:00 ya kadar devam etti. Güneşli ve çok güzel bir Bodrum günüydü...  Panayıra Bodrum yarımadasından 19 köyümüz katılmıştı. Her köy için bir pano vardı ve köyler bu panoya köyleriyle ya da üretimleriyle ilgili görselleri yerleştirmişlerdi. Panonun hemen yanında da standları vardı. Köylerinde ürettikleri bal, peynir, zeytin, ekmek gibi ürünlerinin yanısıra, el sanatları ürünlerini ve doğadan topladıkları yenilebilen ot ve şifalı bitkileri tanıtan köylüler aynı zamanda bunların satışını da yaptılar.

Bodrum köylerimizin yanı sıra Datça'dan da bir misafirimiz vardı. Kurmuş oldukları S.S. Sındı Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ile iyi bir örnek oluşturan Datça Sındı köyü, güzel ürünleriyle yer alarak Panayırımıza destek verdiler. Kendilerine de teşekkür ediyoruz...

Pınarlıbelen köyünü temsilen, halı ve kilimleriyle "Etrim Halıcılık" Engin Başol ile ve her ne kadar bu mevsimde üzümlerimiz olmasa da, en azından fotoğraflarıyla da olsa, "Bodrum Bağları" olarak ben vardım. Biz, Etrim mahallesinden Cevat abiyle beraber gittik. Cevat abiye de buradan çok teşekkürlerimi iletiyorum. 


Çömlekçi Köyünden Topraksu Sanat Atölyesinin eserleri ve bu eserlere hayat veren Nihal ve Eyüp Üner. Yine Çömlekçi köyünden Selia Çiftliği ve onların ürünleri ve Selva İşmen. Yok, deve Selva hanımın değil, belki ilerde :) Belli mi olur, belki ilerde körüklü çizmeler ve yörük kıyafetleriyle deve güreşlerinde bile görürüz :)  

Bodrum Kent Konseyi Başkanı Hamdi Topçuoğlu, Köyler Panayırı’nın açılışında yaptığı konuşmasında “Bütün başlangıçlar güçtür. Biz bugün bir ilki gerçekleştirdik. Yolumuz uzun. Bunu bir adım olarak önemsiyoruz. Önümüzdeki süreçte, köyler turizmden hakları olan payı alacaklar. Bu konuda altyapımız hazır. Yerel yöneticilerimizin bize destek vermesini bekliyoruz” dedi. Köyler Panayırı’nı gezen Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon da yaptığı konuşmada, Kent Konseyi’nin kurulmasına öncülük ettiğini belirterek, “Şimdi, ne kadar doğru bir karar aldığımızı görüyoruz. Köylülerimizi artık turizmle buluşturma zamanı gelmiştir. Yakın zamanda, her köyde semt pazarları kurulmasına öncülük edeceğz. En büyük hedefimiz, köylünün ürettiğini satabilmesini sağlamak” diye konuştu. 

 
İçlerinde bizim köyümüzün kemancısı (bizim burada ve civar köylerde herkesin Kemancı lakabıyla tanıdığı) Mehmet Cangır'ın da olduğu mahalli saz ekibinin çaldığı Bodrum Türküleri eşliğinde halk oyunları oynandı... 

Güzel ve başarılı bir etkinlikti. Emeği geçen herkese, Başta Bodrum Kent Konseyi Başkanı Prof Dr.Hamdi Topçuoğlu, Bodrum Kent Konseyi Köyler Meclisi Kurucularından Erman Aras, Köyler Meclisi Başkanı Yakaköy Muhtarı Halil Kıy olmak üzere, emeği geçen herkese ve desteklerinden dolayı Bodrum Belediyesine teşekkürler...

Köyler Panayırı ile ilgili fotoğraf ve haberlere muglasehir.com , bodrumgundem.com , kenttv.net adreslerinden ulaşabilirsiniz. 

7 yorum:

 1. Sevgili Mehmet, her zaman, bize birlikte çalışabilmenin mutluluğunu yaşatıyorsun. Bu bir başlangıç. Birlikte devam edeceğiz. Eminim sizler bu bayrağı daha yükseklere taşıyacaksınız.
  Hamdi Topçuoğlu

  YanıtlayınSil
 2. Nasıl da kaçırmışım. Belediye önündeki meydandan çarşıya girerken bir deve görmüş anlam verememiştim. Bir dahakini kaçırmamalı. Gayretleriniz için teşekkür ederim.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Belki biz de daha iyi duyurabilirdik Serdar bey. Neyse, dediğiniz gibi, bir dahakine artık...

   Sil
 3. Eğer amaç köylüyü kalkındırmaksa, orada büyük üreticilerin, şirketleşmiş, markalaşmıs kurumların işi ne? Bu nasıl köylüyü kalkındırmak biri bana açılasın? Daha çok zengini zenginleştirme projesi gibi.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben bütün köylerin standlarının tek tek fotoğraflarını çekmediğim için siz öyle olduğunu düşünmüş olabilirsiniz. Neticede bu benim kişisel blogum. Ayrıca, birkaç haber sitesinin linkini de koymuştum. Bunun yanısıra, bu tür organizasyonları yapmak öyle çok kolay da olmuyor. Ve ilk adımları atılmış, ilk ateşi yakılmış bu organizasyonun yeni katılımlarla daha da büyümesini, daha da yaygınlaşmasını umuyor ve bekliyoruz...

   Sil
 4. Atatürk'ün yaptığı en önemli girişim, toplumun kendini her anlamıyla tanıması idi. Türk Dil Kurumu, Türk Tarih Kurumu, Köy Enstitüleri vb. hepsi ama hepsi bu ilkeden yola çıkılarak kuruldu. Vatandaş önce kendini tanımayı bildi. O nedenledir ki, örneğin Mumcular Sitare Özkan Lisesindeki felsefe hocam Yavuz Peker pek bir değerlidir benim için. Zira tee fizandaki tarih kadar, burnumuzun dibindeki Theangela'yı ve bu yörenin tarihini öğrenmeyi öğretti bize. Bu nedenledir ki Mehmet Abi, senin çabaların çok değerli. Zira bu yörenin zenginliklerini, içindeki insan bile senden öğreniyor, çünkü farkındalık yaratıyorsun. Bu nedenledir ki Bodrum'u Bodrum yapan değerlerin sadece deniz, güneş, kum, gece hayatı vs. olmadığı, burada geleneksel ve derin kökleri bulunan bir kültürün ve değerlerin olduğunu göstermek gerek herkese. Kutluyorum emeği geçenleri. Ve devamını diliyorum. Haberim olursa öncesinde, ben de duyurmak için elimden geleni yaparım.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler Hüseyin... Yavuz hocaya ve sana çok çok selamlar, sevgiler...

   Sil