20 Nisan 2010 Salı

Yeşil Budama ve Filizlerin Bağlanmasına Başlandı


Baba bağcı iş başında

Asmalardaki fazla (gereksiz) filiz ve salkımların alınması, dolayısıyla geri kalan filizler ve salkımların daha iyi gelişmesi, asma dallarının arasının daha havadar olması ve böyleliklle de hastalık ve zararlılarla (özellikle de mantari hastalıklarla) mücadele kolaylık sağlanması için yapılan kültürel bir işlem olan yeşil budamaya (bir diğer adıyla yaz budaması) başlandı. Bundan sonra ara ara yapılacak. Aynı zamanda filizler de tellere bağlanıyor.Trakya İlkeren asmaları. Oldukça erkenci bir çeşit olan bu üzümün asmalarının filizleri de diğerlerine göre daha gelişmiş durumdalar.Cardinaller de bu durumdalar.Bunlar da Alphonse Lavalle üzümlerinin asmaları.
.
.

8 yorum:

 1. Uğraşımızın en keyifli aşamasındayız,
  kolaylıklar diliyorum, özellikle de Baba bağcıya.
  Mehmetciğim, fotoğraflarda seçemedim, salkım durumu nasıl? Bende filizler daha üç beş yaprak, ama yanlış anımsamıyorsam bu aşamada minicik salkımlar görünürdü, bu sene daha bir tane bile yok. Acaba bol yağış verimi düşürecek mi? Belki de boşuna endişeleniyorum!

  YanıtlaSil
 2. hafta sonu biz de köye gittik. her insanın köyü olmalı. yoksa da kendine güzel bir köy seçip orada bir yeri olmalı. bahçede gezinmek, birazcık ot yolmak, çağla yemek, henüz irileşmiş bir iki tane eriği birbirimizi ite kaka yakalıyp da mideye indirmek ne keyif oldu.
  bolca soğan sarımsak topladık taze taze, odun ateşinde pişirdik yemeklerimizi, içeride ocak var ama ne gam :)
  içimize çektik bol bol kokuyu, ama sonra kös kös döndük şehr-i istanbul'a :(

  YanıtlaSil
 3. Bağcı Babaya saygı ve sevgimi sunuyorum Ankaradan ! Yetiştirdiği ürünleri,bu sayfalara yansıyan dostlukları için onu kutluyorum.

  Tüm Garova çalışanlarına saygıyla.

  YanıtlaSil
 4. Baha hocam, evet, uğraşımızın keyifli aşamalarına geldik. Baba bağcı bu aralar epeyce yorulsa da bundan keyif alıyor. Size de kolay gelsin...
  Bizde salkım durumu gayet normal Baha hocam. Sizin salkımlar da yakında görüneceklerdir :)
  Selamlar...

  YanıtlaSil
 5. Nalan hanım,
  dediklerinizi ve daha fazlasını yapıp, sonra yine burda olmak güzel :)
  Şehr-i İstanbul'un da yeri başka ama, ben köyümü seviyorum :)

  YanıtlaSil
 6. Nadire hanım,
  iyi dilekleriniz için teşekkürler...
  Selamlar...

  YanıtlaSil
 7. Mehmetciğim,
  dediğin gibi, salkımlar birer ikişer göründü, pek keyiflendim. Bir sorum var: Yeşil budamalar sırasında açılan yaraların hastalık kapmada hassas olduğu gibi bir şey okudum, bu doğru mu ve bir önlem almam gerekiyor mu?
  Kolaylıklar diliyorum

  YanıtlaSil
 8. Baha hocam,
  Salkımların görünmeye başlamasına çok sevindim...
  Yeşil budamadaki endişeniz konusunda içiniz rahat olsun, hiç bişey olmaz...
  Selamlar,
  Size de kolay gelsin...

  YanıtlaSil