2 Nisan 2011 Cumartesi

Nisan Yağmuru

Mart değil, Mayıs da değil, illa da Nisan yağmuru. Şarkılara, şiirlere konu olmuş. Heralde tam da bahara denk geldiğindendir. Neyse, tarımsal üretim yapıyorsanız eğer, işin romantik yönüyle değil, gerekliliğiyle ilgilisinizdir. Tam da bugünlerde olduğu gibi...Epeyce zaman olmuştu yağmur yağmayalı. Ekinler ve otlar sararmaya yüz tutmuştu. Eğer biraz daha yağmur yağmasaydı çiçekler de geçecek, bahar daha kısa sürecekti. Baharı da uzatmış oldu bu yağmur. Herşey o kadar birbirine bağlı ki, baharın kısa sürmesi, çiçeklerin erkenden solması, arıların daha az çiçeğe konması, bal üretiminin bile düşmesi demek mesela... Yağmur yağması gerekli ve güzel de, dolu riski de her zaman mevcut tabi ki. Sabah daha hava aydınlanmadan şimşek ve gök gürültüsüyle uyandım. Biraz sonra da yağmur başladı. Bir ara sanki dolu yağacak gibi oldu. Bağdaki az miktardaki Trakya İlkerenler filizlendiler ve eğer dolu yağsaydı bu asmalar için hiç iyi olmazdı...

Bu arada, ayaklarımdaki alçılar yaklaşık bir ay önce alındılar. Artık iyiyim. Topsuz antrenmalara başladım, yakında yeşil sahalara dönerim :)

6 yorum:

 1. Geçmiş olsun diyoruz.

  Ne güzel, sizin bağlar yeşermiş bile.

  YanıtlaSil
 2. Bodrum'da yağmur demek hayat demek, yağmur sezonunda nasıl da yemyeşil oluyor her taraf. Dolu için tarım sigortası uygulamaları var, yaptırıyormusunuz.?

  YanıtlaSil
 3. Geçmiş Olsun Mehmetcigim.Bende geçen gün yağmurda bir dolaşayim dedim.Aman radyasyon yağıyor ne dolaşıyorsun dediler.En saf suyu bile kirletmeyi başardılar.Umarım doğa kendini temizlemeyi bu kezde başarır.
  Görüşmek üzere
  Ercan

  YanıtlaSil
 4. Merhaba Meyvelitepe,
  Dolu yağışının kapısından döndük. Ama tabi, her yağmur yağdığında bu tehlike söz konusu. Antalya'da yağmış işte. Seraların durumu içler acısıydı.
  Evet, bizim burada asmalar filizlendiler. Hem de o kadar hızlı yol alıyorlar ki. Özellikle yağmurdan sonra daha da hızlandılar...

  YanıtlaSil
 5. Cevat abi merhaba,
  Evet, Bodrum'da yağmur demek hayat demek. Baharda ne kadar çok ve dengeli yağarsa bahar da o kadar uzun sürüyor ve doğa daha uzun süre yeşil kalıyor.
  Dolu sigortasını konuşmuştuk ve konuştuğumuz yerde kalmıştı :)
  görüşmek üzere,
  selamlar...

  YanıtlaSil
 6. Ercan merhaba,
  Radyasyon konusu benim de aklıma gelmişti. Aslında dünya bu konuda ne kadar da diken üstünde. Üstelik öyle bir tehlike ki, geri dönüşü yok. Allah sonumuzu hayretsin...
  Görüşmek üzere,
  selamlar
  Mehmet

  YanıtlaSil