11 Kasım 2013 Pazartesi

Sepet Sepet Yumurta...

Sepet sepet yumurta / Sakın beni unutma / Unutursan küserim / Mektubumu keserim. İşte sepet, işte yumurta... Mektubu da ara ki bulasın...  

Zeytin toplarken kullanmak, içerisinde bişeyler taşımak gibi sebeplerle örülen ve kullanılan sepetler biraz eskidikten sonra çok güzel birer tavuk yuvasına (folluğuna) dönüşebilir. Bir ağacın gövdesine tutturulur ve tavukların çıkabilmesi için de bir merdiven konulur ya da bir platform üzerine yan yana yerleştirilirler. İçerisine biraz sap saman konulur ve tavuklar da gelir buraya yumurtlarlar. Bu iş için genellikle eskimiş sepetler kullanılır. Bu sepetlerin nasıl örüldüğünü de bilahare anlatacağım.. 

Yumurta toplanan sepetler normalden daha küçük olurlar. Zaten öyle sepetler için de "yumurta sepeti" tabiri kullanılır. Yumurtalar her ne kadar sepet, kova ya da bunun benzeri bir kaba toplansalar da, bazen böyle elbisenin kucağına toplandıkları da olur. Çok da hoş görünür, fotoğrafı da çekilir... 

17 yorum:

 1. :) çok güzeller, sayın meslektaşım. İlham verdin

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :)
   Sayın meslektaşım,
   Çok teşekkürler, selam ve sevgiler...

   Sil
  2. Mehmet kardeşim,böylece çok hoş ve bereketli olmuş

   Sil
 2. örgü sepetlerini severim... eskiyenlerini tavuklara kullanmak iyi fikir, yumurtalar temiz temiz alinir.
  Iyi günler dilerim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, örgü sepetler güzel oluyor. Hele bir de kendin ördüğünde ya da örülürken izlediğinde daha bir güzel ve değerli oluyor. Sepet örmeyle ilgili de bir yazı yazacağım... İyi günler, selam ve sevgiler...

   Sil
 3. bayıldım Mehmet bey, günümü şenlendirdiniz.
  Sizede aydınlık günler dilerim
  Aliye Engin

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne güzel olmuş, buna çok sevindim...
   İyi günler...

   Sil
 4. çok güzel olmuş çok teşekkür ederim :)

  YanıtlaSil
 5. İyi fikir :) Tavuklar bahçede bu sepetleri bulup yumurtlama alışkanlığı kazanırlarsa yumurta toplamak da keyifli hale gelir. Yazıda sepetteki tavuk sizin bahçeden mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Onlar sepetleri hiç yadırgamıyorlar. Gayet doğal bir şekilde gidiyorlar sepet yuvalara:) Evet, sepetteki tavuk bizim bahçeden.

   Sil
 6. Ben bizim oralarda tavukların ağaçta tünediklerini anlatıyorum da ancak buna şahit olanlar beni doğrulayınca inandırabiliyorum :)

  Gezerek beslenen köy tavuğun yumurtasında ömega bilmem kaç bulunduğunu söylemişti Osman Müftüoğlu. Tevekkeli değilmiş bizim resim öğretmenimiz gezen köy tavuğu yumurtası isterdi?

  Sağlıcakla kal Mehmet Abi...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Pinarlıbelen'den selam ve sevgiler Hüseyin...

   Sil
 7. sevgili Mehmet bey,
  Bakıyorum sizin ses vereceginiz yok, Bari ben ilk yılbası kutlamasını yapayım . Sevdiklerinizle,mutlu,huzurlu bir yıl diliyorum.
  yeni postlarınızı bekliyoruz.
  Selamlar
  Aliye Engin

  YanıtlaSil
 8. Aliye hanım,
  Çok haklısınız, yeni postlar olmadığının ve blogu ihmal ettiğimin ben de farkındayım ve kendime kızıyorum. Ve bu konuda daha dikkatli olacağım...
  Ben de sizin yeni yılınızı şimdiden kutluyor, sevdiklerinizle, mutlu, huzurlu, güzel bir yıl diliyorum...
  Selam ve sevgilerle...
  Mehmet Vuran

  YanıtlaSil
 9. günaydın,
  ben sepet hastasıyım,ne işe yarar diye düşünmeden alıp eve getirme hissi yaratıyorlar ben de.
  takipçiniz oldum:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   ben de seviyorum sepetleri. hatta, 15-16 yaşlarımdayken sepet örmeyi de öğrenmiştim ve örmüştüm de... önümüzdeki günlerde bunu da yazmak istiyorum.
   iyi günler, selamlar...

   Sil