25 Kasım 2011 Cuma

Bağlarda Sonbahar / Sonbaharda BağlarGünler ne de çabuk geçiyor. Yaz bitti, üzümler bitti. Sonbahar geldi. Ben yazmayalı bile ne kadar oldu. Bütün suç benim değil, zaman çok hızlı akıyor. Bi dee, araya hafiften bir rahatsızlık durumu girmeseydi yine de bu kadar uzamazdı. Neyse ki geride kaldı. Sağlık hiç birşeye benzemiyor. Üzerine çok konuşulur ama bu konuda söylenebilecek en güzel sözü Muhteşem Sülüman söylemiş zaten; "Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi." Var mı daha ötesi?..

Kaç gündür fotoğraf çekecek oluyorum, ya bişey mani oluyor, ya hava güzel olmuyor. Sonra çekiyorum ama çektiğimi beğenmiyorum, hareket imkanım kısıtlı olduğu için istediğim yükseklikten, istediğim açıdan çekemiyorum çünkü. Bir dee, önceden çekilmiş yukardaki gibi bir bağda sonbahar fotoğrafı olunca, başka fotoğrafları da kolay kolay beğenemiyorum. Bu fotoğraf 2007'nin Kasım ayının 20'lerinde bir yağmurun hemen ardından çekilmişti.Bağdaki asmaların yapraklarında yeşilden kahverengiye kadar renklere rastlamak mümkün. Hele bir de güneş vurunca renkler çok daha güzel görünüyorlar.

Belki çok klasik olacak ama ben her mevsimi seviyorum. Ajda'nın söylediği şarkılardan birindeydi galiba, ne diyordu şarkıda, "her yaşın ayrı bir güzelliği var..." Aynen öyle işte, her mevsimin de ayrı bir güzelliği var. Hele bu mevsimleri bağda yaşıyorsanız...Bunlar da sanki bekçi kalmış gibiler. Ne kuşlar yemiş, ne arılar yemiş. Netice itibarıyla, bağ üzümsüz kalmaz...
Bağın bazı bölümündeki asmaların yaprakları daha çabuk dökülürken, bazı bölümdekilerin yaprakları daha geç dökülüyorlar. Bunun sebebi, arazinin yapısındaki farklılıklar, toprak yapısındaki farklılıklar, üzüm çeşi farklılığı, asmanın yaşı gibi faktörlerdir.


2 yorum:

  1. bu yazıya uzun uzun yorum yazmıştım dün gitmedi demek tüh:( bağlarınız harkulade:) çokk selamlar

    YanıtlaSil
  2. oluyor bazen böyle aksilikler. sonra tekrar aynı şeyleri yazmak çok zor geliyor :) benim de başıma gelmişti. neyse artık...
    selamlar, sevgiler...

    YanıtlaSil