5 Haziran 2009 Cuma

İncir BahçesiBu yöredeki incir bahçeleri genellikle eskilerden kalmış olan incir bahçeleri. Kayda değer düzeyde yeni incir bahçesi tesis edilmiyor. Bu küçük incir bahçemizdeki ağaçlar da bundan 12 yıl önce dikilmişlerdi. Bu bahçenin fidanlarını Erbeyli İncir Araştırma Enstitüsünden alıp gelmiştim. Fidanlar bir çuvalın içine sığacak ve otobüsün bagajında gelecek kadar küçüktüler. Şimdi hepsi kocaman birer ağaç oldular. Bahçede sarı lop, sarı zeybek, gök lop, Bursa siyahı incir çeşitleri var.Yukarıda doğru bir şekilde taçlandırılmış incir ağaçları görülmekte. Ön tarafta görülen ağaçta olduğu gibi yerden bir miktar yüksekten düzgün bir şekilde taçlandırılabilirler.


İncir bahçesinde çalışma.

İncir ağacı yukarıda görüldüğü gibi, topraktan itibaren bırakılan dallarla da taçlandırılabilir.Bu yılın incirleri (minik minik) kendilerini göstermeye başladılar.
.
.

6 yorum:

 1. Bodrum'da incir ağaçları sökülüp mandalina ağaçları dikilmiş.
  mitolajik meyve incirde azalmış.
  Bodrum inciri özelmiş.
  öyle mi?

  YanıtlaSil
 2. Evet, Bodrum'un kendine özgü özel bir inciri var(dı). Gittikçe azalıyor.

  YanıtlaSil
 3. Ben meyveleri dalından koparıp yemeyi seviyorum. Bu istisnayı sadece incir için bozuyorum. Buzdolabından çıkmış buz gibi bir incir kadar keyif vermiyor hiç bir meyve.

  Mehmet Bey, vallahi Garavo'da yok yok ama maşallah sizin bahçede de yok yok. :)

  YanıtlaSil
 4. Ben buzdolabına girip girmemesi gibi bir ayrım yapmıyorum doğrusu:) Ama bir seçim yapmak durumunda kalsaydım, girmemiş olmasını tercih ederdim :) Buzdolabına girince suni bir soğukluk oluyor gibi geliyor bana. ille de soğuk olması istenirse, sabah saatlerinde ayazda soğumuş hali oldukça güzel olur :)

  Vallahi haklısınız Mehmet bey, Allah'a şükür Garova'mızda bir çok şey var... :))

  YanıtlaSil
 5. Garayaprak inciri de pek güzel olur :)

  YanıtlaSil
 6. Grayaprak inciri güzel olma mı hiç Hüseyin, içi de gıpgırmızı oluu...

  YanıtlaSil